GELECEĞİN DİŞ HEKİMLERİ
Türkiyenin Diş Hekimliği Öğrencileri Tarafından Kurulmuş Web Sitesi

OBEZİTENİN AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINA ETKİSİ

Obezitenin Diş Sağlığına Etkileri

0

OBEZİTENİN DİŞ SAĞLIĞINA ETKİSİ

HAZIRLAYAN:AYŞENUR DELİGÖZ

Obezite dünyamızda ve ülkemizde hızla artarak çözüm bulunması gereken konular arasında yer alıyor. Genetik ve çevresel faktörler sonucunda ortaya çıkan obezite çok katmanlı ve kronik bir sağlık sorunudur. Her yaşta görülebilen düzensiz beslenme, hareketsiz yaşamın sonucu olarak nitelendirilebilir.

Araştırmalar, obez çocuklarda diş eti hastalıklarının da daha sık görüldüğünü ortaya koymuştur. Bu bulgular, diş kaybının obezite için önemli bir faktör olduğunu göstermektedir.  dişi eksik kişilerin ağız içi reseptörlerini uyarmayı azalttıklarından dolayı doygunluk hissini daha geç aldıkları ve doygunluğa ulaşabilmek için daha çok yedikleri ve bu şekilde obeziteyi tetikledikleri düşünülebilir.

 

 

 

 

 

Dişsizlik obeziteyi, obezitede ağız ve diş eti hastalıklarını tetikler. Bunu önlemek için mutlaka dişsizliği bir organ kaybı gibi düşünüp bunu telafi etmemiz gereklidir. Ağız ve diş sağlığı vücudun tamamını ilgilendirir, diğer hastalıklar kadar ağız ve diş hastalıklarına da önem verilmesi gerekir.

Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalarla, obez bireylerde diş eti hastalığına yatkınlığın daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Bilimsel olarak, obez bireylerin, diş eti hastalıklarına yakalanma riskinin daha yüksek olduğu ortaya koyulmuştur. Dişsizliğin neden olduğu sıkıntılardan bir tanesi de obezitedir. Yiyecek yeteri kadar öğütülemediği, bütün halinde yutulduğu için bu hem mide rahatsızlıklarına, hem de bunun emilimine ve besin alımı zor olduğu için hastanın yumuşak yiyeceklere eğilimini artırır. Bu da obeziteyi tetikler.

 

 

 

 

 

 

 

Obezite vücudun bütün fonksiyonlarını bozar. Ağız bölgesinde dişler, diş etleri ve o bölgedeki dokular vücudun bir bütünü olduğu için, o bölgelerde obezitenin varlığından kendi paylarına düşen zararları almaktadır. Obeziteyle mücadele, vücudun bütününün sağlığına geri dönmesi için yapılan bir mücadeledir. Onun için ağız ve diş sağlığına önem verilmeli, tedavileri yapılmalıdır. Eksik olan dişler de mutlaka yeniden yaptırılmalıdır. Sonuç olarak; çağımızın en büyük problemlerinden obezite; ağız ve diş sağlığı açısından da mücadele edilmesi gereken bir hastalıktır.

 

 

GDH İLE DAHA FAZLA OKUYUN:

1-AĞIZ KANSERİ

2-RUBBER DAM

3-PULPİTİST

 

 

KAYNAKÇA:

https://images.app.goo.gl/QMGoyVbwdEuLjZoKA

https://images.app.goo.gl/4i25T2ZGV2Lne8KA8

https://www.sabah.com.tr/yazarlar/ilker-erdogan/2017/06/11/obezite-ve-agiz-sagligi-birbiriyle-iliskili

Bunları da beğenebilirsin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments