GELECEĞİN DİŞ HEKİMLERİ
Türkiyenin Diş Hekimliği Öğrencileri Tarafından Kurulmuş Web Sitesi

Noel Baba Adası

St. Nicolas Adası hakkında bilgiler

0

St. Nicolas (Gemiler) Adası

 

HAZIRLAYANLAR:Sosyal Medya Ekibi

 

St. Aziz Nicolas (Gemiler Adası) Fethiye Körfezinin doğu kısmında yer alan ve sadece tekne turlarıyla gelebileceğiniz bir yer, şayet size özel bir tekneniz, yatınız, vb. deniz araçlarına sahip değilseniz tabi.

Noel Baba Adası

 

 

Noel Baba Adası

 

 

Adanın ismiyle ilgili çeşitli rivayetler mevcuttur. Bu rivayetlere örnek verecek olursak, adanın en yüksek kısmında yer alan St. Aziz Nicolas’a ithaf edildiği ve bir denizcilik rehberinde rastlandığı bilinmektedir. Ancak St. Aziz Nicolas’ın Demre’de doğduğu sanılan ve Noel Baba olarak bilinen St. Aziz Nicolas olduğu konusunda mevcut bazı bilgilerin Japon arkeologlar tarafından tespit edilmiş olsa da doğruluğu konusunda henüz kesinlik kazanmış bir şey yok.

Noel Baba AdasıNoel Baba Adası

Evet St. Aziz Nicolas’ın bu adada yaşamış, ancak kimliği hakkında henüz ayrıntılı bilgi bulunamamıştır. Tüm bunlar yazıla ve söylene dursun, Erken Bizans döneminde M.S.12.yüzyıla kadar hayatın devam ettiği ada özellikle İtalya ve Batı Akdeniz ülkelerinden gelen Filistin’de ki kutsal topraklara giden çok sayıda hacı ve gemilerin yol güzergahı üzerinde olması ve belli Aziz kültlerinin bulunması sebebiyle önemli bir uğrak noktası olmuştur.

 

 

 

 

Noel Baba AdasıNoel Baba Adası

 

I.ve VI.yüzyılda yapıldığı tahmin edilen ve 1 tanesi St. Aziz Nicolas’a (Noel Baba) ithaf edildiği düşünülen 4 adet kilise mevcuttur. Kiliseleri birbirine bağlayan galeriler, su sağlayan sarnıçlar, anıt mezarlar, ve erzak depoları görülebilecek kalıntılar arasındadır. Adanın en yüksek tepesinde bulunan ve Aziz Nicolas’a adanan kiliseye ulaşmak için ise 3 metre genişliğinde 160 metre uzuluğunda bir tünelden yada koridordan geçmeniz gerekmektedir. Ulaştığınızda sizi önce kilise daha sonra muhteşem manzara karşılamaktadır.

 

 

Noel Baba AdasıNoel Baba Adası

Dini yapıların dışında adada yaşayan insanların evlerinin kalıntılarını görülebilmektedir. Kalıntıların bazıları depremlerden sonra yıkılarak denizin 2 metre kadar dibinde çökmüş bir vaziyette görülebilmektedir.
Bizans döneminin önemli dinî merkezleri arasında gösterilen Aya Nikola Adası (St. Nicholas Adası) MS 5. yüzyıldan itibaren önemli konuma sahip olmuş. Hristiyanların hac için Kudüs’e giderken Anadolu’da uğradıkları yerlerden biri. Eskiden denizciler bu adadaki kiliselere uğrayıp, sefere çıkmadan dua ederlermiş.

Bugün ören yeri olarak geçen adada Bizans dönemine ait 11 bazilika tipi kilise, çok sayıda şapel, ev, depo, mezar ve sarnıçlar yer alıyor. Gemiler Adası’nın 7. yüzyılda Arap istilası sonucu terk edildiği düşünülüyor.

 

 

 

Noel Baba AdasıNoel Baba Adası

 

Gemiler Adası‘nın tarihi öneminin yanı sıra bitki örtüsü ve doğal yaşamı da adayı ziyaret edenleri kendisine hayran bıraktırıyor. Yemyeşil çam ve zeytin ağaçları ile kaplı adanın çevresi doğal bir parfümü andıran hoş bir kokuyla çevrili. Gemiler Adası çok sayıda sürüngene de ev sahipliği yapıyor.

 

 

 

 

GDH İLE DAHA FAZLA OKUYUN:

1-Diş Hekimlğinde Akupunktur

2-Diş İpi Nedir

3-Ağız içi Aksesuarlar

 

 

Kaynakça: https://www.milliyet.com.tr/galeri/noel-babanin-evi-gemiler-adasi-2422687/6

St. Nicolas (Gemiler) Adası

Gemile Adası, Fethiye

Bunları da beğenebilirsin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments