GELECEĞİN DİŞ HEKİMLERİ
Türkiyenin Diş Hekimliği Öğrencileri Tarafından Kurulmuş Web Sitesi

Tek Taşımı Kendim Aldım, Tek Taşımı Kendim Sattım Ama Para Etmedi!

Hekim Enflasyonuna Tepki

0
Tek Taşımı Kendim Aldım, Tek Taşımı Kendim Sattım Ama Para Etmedi!

Diş hekimliği öğrencilerini dinlediniz mi hiç ? Altın bileziği bileğine takamadan malzemeleri için satan meslek grubu! Bu konuyu yazarken bile şikayetlerinizi, sıkıntılarınızı duyar gibiyim.Bu yazıda diş hekimliğinin sorunları ele alındı.İyi okumalar.

Yazan:Emir PAŞAOĞULLARI/ GDH KURUCUSU

Neden bu başlık? Tahmini zor değil aslında. Yapmak istedikleriniz var, bir hayaliniz var. Aslında çok önceden başladınız bu mesleği kazanmak için ilkokul, ortaokul ve lise sonra sınavlar falan hepsiyle cebelleştiniz, nitekim en sonuncusu sınavdı ve büyük bir başarıyla buraya geldiniz. ‘Diş Hekimliği Fakültesine’. Peki ya sonra ne oldu?

Sistem istediğiniz gibi gitmedi evet şikayet ettiniz veya daha etmediniz çünkü yenisiniz. Son zamanlarda bu cümleyi çok gördüm: ‘’Kimse sizi zorla buraya getirmedi”. Evet ama yeterli mi bu cümle ? Bütün haklarımızı bütün güvencelerimizi bütün planlamaları bütün istatistikleri yok sayarak bu cümleyi söylemek sizce ne kadar samimi ne kadar korkakça ya da ne kadar çaresizce…

Farkındayız, yanlış giden bir şeyler var. Anlatmaya nereden başlayacağız? Bir meslek grubu yok oluyor, eriyor gibi cümleler kurmayacağım ama daha sakin şekilde neler söyleyebilirim bunu düşüneceğim.

Fakültelerden başlayalım mı ?

Son zamanlarda ne çok diş hekimliği fakültesi açıldı, çok öğrenci alınıyor, meslek popülasyonu amansızca büyüyor, istatistiklere göre böyle şöyle demeyeceğim ama şunu bilin ki bu artış hiç sağlıklı değil. Cebinizdeki parayı da düşünseniz, çalışma saatlerinizi de düşünseniz, prestijinizi de düşünseniz bu artış her noktada elinizde kalıyor. Okuyorsunuz bin bir masraf, bin bir emek , şüphesiz bir karşılığı olmalı bunun.

Şöyle düşünün ülkemizin diş hekimine giden popülasyonu tüm vatandaşlar değil. Türkiye’de halkın diş hekimiyle buluşması bambaşka bir olay, vampir ve kurt adamların dostça bir araya gelmesi kadar zor. Oranlar bayağı düşük işte bu yüzden büyük pastanın içindeki muzlar kadar iş imkanı var diş hekimlerinin ve biz diş hekimleri bu muzu bölüşmek durumundayız. Hastaya müşteri gözü ile bakılmaz dediğinizi duyar gibiyim. Tabii ki bakılmaz ama unutmayın mutsuz bir hekim sağlık hizmeti sunamaz, sunacak olsa bile o negatif enerji ile ne kadarını sunabilir? İşsiz hekim ise hiç sunamaz malum. Muz yavaş büyüyor, biz ise ondan çok daha hızlı. Kat kat artıyoruz.

Sonu nereye gidiyor ?

Ucuz iş gücü…

TÜRK DİŞ HEKİMLERİ BİRLİĞİ YAZILI AÇIKLAMALARI

DİŞ HEKİMLERİNİN ATAMALARININ YAPILMAMASI; İSTİHDAM İSTİKRARSIZLIĞININ GÖSTERGESİDİR

SAĞLIK İNSANGÜCÜ EĞİTİMİNDE PLANLAMA KAÇINILMAZDIR: PLANSIZ YENİ FAKÜLTELERİN AÇILMASINA SON…

GDH İLE DAHA FAZLA OKUYUN

Diş Hekimi Korkusu Ve Korku Yaşayan Hastaya Doğru Yaklaşım

Diş Hekimliğinde Uzmanlık Alanları

 

Bunları da beğenebilirsin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments