GELECEĞİN DİŞ HEKİMLERİ
Türkiyenin Diş Hekimliği Öğrencileri Tarafından Kurulmuş Web Sitesi

DUS ve İngilizce Sınavı

DUS sonucuna göre yerleştirme yapılabilmesi için yabancı dil şartı aranmaktadır. Yalnızca İngilizce değil, Fransızca ve Almanca dil puanları da DUS sınavında geçerli sayılır. Adaylar, Bakanlık veya YÖK tarafından yapılan ya da yaptırılan sınavlardan veya ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’na katılarak dil yeterliliği için geçerli olan puanları alabilirler.

0

DUS için YÖKDİL Barajı – DUS için Yabancı Dil Şartı Var Mıdır?

 

DUS sonucuna göre yerleştirme yapılabilmesi için yabancı dil şartı aranmaktadır. Yalnızca İngilizce değil, Fransızca ve Almanca dil puanları da DUS sınavında geçerli sayılır. Adaylar, Bakanlık veya YÖK tarafından yapılan ya da yaptırılan sınavlardan veya ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’na katılarak dil yeterliliği için geçerli olan puanları alabilirler.

 

YÖKDİL Nedir? YÖKDİL DUS Barajı Nedir?

 

YÖKDİL hakkında bilgi vermeden önce “YÖKDİL DUS için geçerli midir?” sorusunu yanıtlayarak YÖKDİL sınavının YDS’ye alternatif bir sınav olduğuna değinelim; evet YÖKDİL DUS sınavında geçerlidir. YÖKDİL DUS barajı ise 50 ‘dir.

 

YÖKDİL sınavının amacı, lisans üstü eğitime geçiş yapacak kişilerin dil yeterliliğini ölçerken alanlarındaki yabancı dil bilgilerini ön plana çıkararak adaylar arasından doğru bir eleme yapabilmektir. Bu nedenle YÖKDİL sınavında fen bilimleri, sağlık bilimleri ve sosyal bilimler alanlarının içeriklerine göre sınıflandırılmış 3 test bulunmaktadır. YÖKDİL sınavına ilk defa girecekseniz; sağlık bilimleri, fen bilimleri ve sosyal bilimler alanlarında en çok çıkan kelimeleri, soru tiplerini ve paragraf sorularının içeriklerini merak ediyorsanız nettekurs.com Online YÖKDİL Eğitimlerinde bulabilirsiniz.

 

DUS için YDS ‘ye Mi Yoksa YÖKDİL ‘e Mi Girmeliyim?

 

“YÖKDİL DUS için geçerli mi?” sorusuna evet cevabını verdiğimize göre bu noktada dil engeline takılan adayların aklına peki YDS ‘ye mi girmeliyim yoksa YÖKDİL ‘e mi sorusunun gelmesi oldukça normal. Birçok aday DUS, TUS ve ALES gibi sınavlardan iyi puanlar almasına rağmen dil engeline takılıp kalmaktadır. Çünkü DUS ve TUS sınavlarında geçerli olan dil barajı 50 ‘dir. Bu puan yüksek lisans, doktora ve doçentlik sınavlarında üniversiteye göre daha da yükselebilmektedir. YÖKDİL DUS barajı da YDS ve Bakanlık sınavlarında olduğu gibi 50 ‘dir.

 

YÖKDİL DUS İçin Geçerli Mi?

 

YDS veya YÖKDİL ‘e girme tercihi adayın tamamen kendisine ve dil seviyesine bağlı bir durumdur. Herkesin bildiği gibi YDS, Türkiye ‘de yapılan en zor dil sınavlarından biridir. YÖKDİL lisans üstü eğitimin önünü açabilmek amacıyla, daha basit sorularla hazırlanmış bir sınavdır. Sınavın fen bilimleri, sosyal bilimler ve sağlık bilimleri alanlarında en sık kullanılan terimlerle ve alanların konusuna uygun paragraf sorularıyla hazırlanması da, DUS ‘a girecek adayların DUS için YÖKDİL barajını daha rahat aşmasını sağlayacaktır.

TIPDİL için En İyi Kaynaklar Nelerdir? TIPDİL Kaynak PDF ve Kitap Tavsiyeleri

 

TUS ve DUS sınavına girecek adayların yabancı dil engelini daha kolay aşabilmesi amacıyla yılda iki kez Ankara Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) tarafından TIPDİL sınavı düzenlenmektedir. 2014 yılından bu yana yapılan sınavın sağlık bilimlerine yönelik hazırlanması ve YDS yerine geçmesi nedeniyle her geçen sene TIPDİL ‘e olan ilgi de artmaktadır. Bu süreçte yaşanan kaynak kitap sorununa alternatif olacak TIPDİL kaynak PDF ‘lerini ve TIPDİL için kaynak önerilerini bu yazımızda bulabilirsiniz.

 

TIPDİL için Kaynak Seçimi Nasıl Olmalı?

 

TIPDİL sınavı tamamen TUS ve DUS’a girecek adaylara yönelik düzenlendiği için kapsam ve içerik olarak YDS ve benzeri dil sınavlarından ayrılmaktadır. Uzmanlık eğitimine girişte dil şartı engelinin kolay aşılabilmesi ve akademik yükseltme işlemlerinin desteklenmesi için TIPDİL sınavında sağlık bilimleri terimlerine ve konularına ağırlık verilmektedir. Bu nedenle TIPDİL için kaynak seçimlerinde, faydalanılan kitap ve konu anlatımlarının sınavın içeriğine uygun hazırlanmış olması önemlidir.

 

Sağlık bilimlerine özgü içeriklerle hazırlanan yabancı dil okuma parçalarına ve soru tiplerine nereden ulaşacağınızı bilmiyorsanız Nettekurs Online TIPDİL Kursu ‘nda ücretsiz TIPDİL kaynak PDF’lerinden video konu anlatımlarına kadar binlerce TIPDİL hazırlık kaynağını bir arada bulabilirsiniz.

 

İyi Bir TIPDİL Kaynak Kitabı Neleri İçermeli?

 

TIPDİL, sağlık bilimlerine yönelik konu ve kelime içerikleriyle hazırlansa da yabancı dil sınavlarının neredeyse tamamında sorulan cloze test, irrevelant sentences, kelime ve cümle bilgisi gibi belli başlı soru tipleriyle hazırlanmaktadır. Özellikle paragraf ve cloze test soruları, adayların gramer ve kelime bilgisi ile çözmesi gereken; okuma ve çeviri becerisini ölçen sorulardır. Bu nedenle TIPDİL için kaynak kitaplar, gramer ve dil bilgisi kurallarını özetlemeli ve gramer konularında dikkat edilecek önemli özelliklere yer vermelidir. Bununla birlikte adayın okuma ve çeviri becerisini güçlendirebileceği metinler ve TIPDİL kaynak PDF dokümanları da TIPDİL kaynak tavsiyeleri arasındadır. Bu noktada en iyi TIPDİL kaynak önerisi, tıp metodolojisinde sıkça kullanılan terimleri, sağlık bilimleri konularından hazırlanmış paragrafları içermeli, bir yandan da yabancı dil sınavlarının tüm soru formatlarında hazırlanmış soru çözümlerini ve önemli konu anlatımlarını içermelidir diyebiliriz.

 

 

TIPDİL ‘e Hazırlanmaya Hangi Kaynaklarla Başlamalıyım?

TIPDİL, sınava giren adayların yabancı dil bilgisini okuma-anlama, kelime bilgisi ve gramer yönünden ölçecek şekilde hazırlanmaktadır. Bu nedenle TIPDİL kaynak önerisi yaparken adayın dil hakimiyetini de göz önünde bulundurmak gerekir. Gramer bilgisi iyi olanlar, TIPDİL için kaynak seçerken sağlık bilimleri terimlerine özel kelime çalışmalarını içeren kaynakları tercih edebilir. Fakat yabancı dili zayıf adaylar için en iyi TIPDİL kaynak önerisi, yoğun olarak konu anlatımı içeren kitaplar olacaktır.

 

Yabancı dil seviyenize göre ihtiyacınız olan tüm TIPDİL kaynak PDF ‘lerini ve video dersleri bulabileceğiniz Nettekurs Online TIPDİL Eğitimleri’nde sadece sağlık bilimleri için hazırlanan en kapsamlı yabancı bir dil kaynaklarına ulaşabilirsiniz. Ücretsiz TIPDİL kitapları, PDF dokümanlar ve sınırsız tekrar edebileceğiniz video dersler ile TIPDİL ‘de tek girişte başarıyı yakalayabilir ve canlı ders avantajı ile etüt niteliğindeki en verimli dersleri ekranınıza taşıyabilirsiniz.

 

 

YABANCI DİL SINAVINA NASIL ÇALIŞILMALI?

SEVİYENİZİ ÖLÇÜN

Eğitime nereden başlayacağınız en büyük soru işareti olacaktır. Öncelikle seviyenizi ölçmeniz ve hazırlayıcı eğitim alıp almayacağınızı belirlemeniz gerekir. Örneğin B1 seviyesindeki bir aday genel İngilizce eğitimi almasına gerek kalmadan TIPDİL eğitimine başlayabilir.

TAMAMEN TIPDİL-YÖKDİL (SAĞLIK) ‘E YÖNELİK PROFESYONEL İÇERİKLERLE ÇALIŞIN

Zamanınız kısıtlı ve hedefiniz var. Dolayısıyla tamamen hedefe yönelik çalışmalısınız. Gireceğiniz sınavına yönelik eğitim içerikleriyle sınava hazırlanmalısınız. Sınav içeriğiyle bağdaşmayan gereksiz bilgi ve içerikler ancak size zaman kaybettirir.

MUTLAKA ÇALIŞMA PROGRAMI OLUŞTURUN

Kendinize çalışmaya başladığınız günden sınav tarihine kadar bir çalışma programı oluşturun. Mümkünse günlük ve haftalık hedefler koyarak bitirmeniz gereken konuları sınav tarihine kadar bitirmeye çalışın.

KELİME DAĞARCIĞINIZI GELİŞTİRİN

YÖKDİL, YDS, TIPDİL gibi okuma ağırlıklı sınavlarda kelime bilgisi çok önemlidir. Elinizden geldiğince TIPDİL odaklı kelimeler öğrenin. Bol bol sağlıkla ilgili İngilizce okumalar gerçekleştirin. Ayrıca internette TIPDİL kelimeleri ile ilgili pek çok kelime listesine ulaşabilirsiniz. Bu kelime listeleri üzerinden de birçok yeni kelime öğrenebilirsiniz.

GRAMERDEKİ EKSİKLERİNİZİ GİDERİN

TIPDİL okuma, kelime ve gramer ağırlıklı bir sınavdır. Başlangıç seviyesinde bir İngilizceniz varsa öncelikle temel gramer konularını bitirmeli daha sonra TIPDİL gramerine başlamalısınız. Temel düzeydeki eksiklikler sizin için işleri daha da zorlaştıracaktır. Motivasyonunuza ket vuracaktır.

BOL BOL OKUMA YAPIN

TIPDİL okuma ağırlıklı bir sınavdır. Dolayısıyla tamamen sınava yönelik yapacağınız okuma çalışmaları hem paragraf çözümleme kabiliyetinizi artıracak hem de yeni kelimeler öğrenmenizi sağlayacaktır. Okuma yapmadan TIPDİL’de başarılı olamazsınız. TIPDİL ‘de amaç okuma parçalarını birebir Türkçeye çevirmek değildir. Paragrafı tamamen anlamasanız da okuma parçasında bulacağınız anahtar kelimeler sayesinde parçayı çözümlenebilirsiniz.

ÇIKMIŞ SINAV SORULARINI ÇÖZÜN

Çıkmış sınav sorularını çözmek size ciddi bir sınav tecrübesi kazandıracak ayrıca sınav içeriğinden sapmamanızı sağlayacaktır. Mümkün olduğunca fazla çıkmış sınav sorusu çözün. Soruları çözerken bilmediğimiz kelimeleri ve gramer yapılarını öğrenin.

VİDEOLU ÇÖZÜMLERİ OLAN ALIŞTIRMALAR YAPIN

Yanınızda her zaman bir öğretmen olmayacaktır. Yapamadığınız soruları çok iyi çözümlemeniz ve eksiklerinizi belirlemeniz gerekir. Bu da ancak tamamen TIPDİL’e yönelik videolu çözümleri olan alıştırma çözmekle olur. Bu sayede eksiklerinizi belirler ve giderirsiniz.

BAZI PÜF NOKTALAR:

Çalışırken her gün sadece bir konuya odaklanın. Eğer gramer çalışıyorsanız başka konuya o gün bakmayın. Böylelikle daha emin ve hızlı olarak ilerlersiniz.

İngilizce çalışırken şayet reading çözmeyi seviyorsanız her şeyi rahatlıkla çözebilirsiniz, çünkü reading diğer soru türlerinin hepsini kapsar. Kelime ezberlemekle ilgili kolay bir yol söylememiz gerekirse, okuduğunuz cümledeki bilmediğiniz kelimelere yoğunlaşırsanız ve söz öbekleri ile deyimler için mantık yürütürseniz daha kalıcı bir öğrenme sağlamış olursunuz.

Cümle tamamlama sorularında; özne – yüklem ilişkisi, zaman yapıları ve anlam bütünlüğünü dikkat etmeniz gerektiğini sakın unutmayın.

SINAVA ÇALIŞMAYA NE ZAMAN BAŞLANMALI?

Bu kişinin yabancı dil seviyesine bağlı bir durumdur. Daha önce de bahsettiğimiz gibi mutlaka seviyenizi  ölçüp ona göre kendinize bir plan oluşturmalısınız. Eğer bu alanda temeliniz yoksa veya çok zayıfsa 3.sınıfın yaz tatilini buna ayırabilirsiniz ileriki yıllarda buna vakit ayırmak için yeterli zamanınız olmayabilir. 4.-5. sınıf okul dönemi yoğun geçtiği gibi yaz dönemi de stajlarla geçebilir bunu hesaba katarak kendinize uygun bir çalışma programı edinmelisiniz.

SINAVA NE ZAMAN GİRİLMELİ?

Yabancı dil sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren beş yıl süre ile geçerlidir. Beş yıllık sürenin sona erdiği tarihin hesabında mesleki bilgi sınavına başvuru tarihi dikkate alınır. Bu tarz sınavlara erken girmeye başlarsanız sonuç başarısız olsa dahi soru tiplerine aşina olup tecrübe kazanmış olursunuz.

Hazırlayan

Rabia TEKDEMİR / GDH Haber

Yuşa AYBEK / GDH Haber

Hilal YILDIRIM / GDH Haber

KAYNAKÇA

https://www.uzmantipdil.com/blogdetay/34/45_gunde_tipdilden_50_puan_nasil_alinir

https://blog.konusarakogren.com/tipdil-sinavi-nedir-nasil-hazirlanilir/

https://blog.nettekurs.com/yokdil-dus-icin-gecerli-mi-dus-icin-yokdil-baraji-nedir/

https://blog.nettekurs.com/.tipdil-icin-en-iyi-kaynaklar-nelerdir-tipdil-kaynak-pdf-ve-kitap-tavsiyeleri/

GDH İle Daha Fazla Okuyun:

Diş Hekimliği Taban Puan ve Sıralamaları

 

 

Bunları da beğenebilirsin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments