GELECEĞİN DİŞ HEKİMLERİ
Türkiyenin Diş Hekimliği Öğrencileri Tarafından Kurulmuş Web Sitesi

Diş Teli Tedavisi

Ortodontik Tedavi

0

DİŞ TELİ

Diş teli nedir? Diş teli çeşitleri nelerdir? Diş teli ne amaçla kullanılır? Diş teli tedavisinin ortalama maliyeti ne kadardır? Diş teli malzemeler nelerdir? Diş teli ömrü ne kadardır? Diş teli tedavisi esnasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?Akıllara takılan tüm soruların cevabını bu yazımızda bulacaksınız.İyi okumalar.

Yazan : Damla Öz /GDH Bilimsel Araştırma

DİŞ TELİ NEDİR?

Diş teli çapraşık ve dizilimi bozuk olan dişlerin düzeltilmesine yönelik uygulanan bir tedavi şeklidir. Diş telleri dişe uygulanan braketler ve bu braketlere takılan tellerden ibarettir. Dişlere uygulanan teller braketlere kuvvet uygulayarak dişlerin ideal dizilimine ulaşmasını sağlamaya çalışır. Diş telleri sadece dişleri çapraşık olan kişilerde değil, dişin çıkmaması dişlerin ayrık veya kırık olması durumlarında da tercih edilir.

DİŞ TELİ ÇEŞİTLERİ
METAL DİŞ TELİ

Estetik açıdan çok hoş gözükmese de en çok kullanılan diş tellerinden biridir. Diğer diş tellerine göre daha dayanıklı bir yapıya sahiptir. Hastanın durumuna göre dişlerin iç veya dış tarafına takılır. Tellerin ilk uygulandığı dönemde hasta kullanımında ciddi zorluklar yaşanabiliyor ve bu durum günlük hayatı olumsuz etkilemektedir.

 

LİNGUAL DİŞ TELİ

En büyük avantajı tellerin dişlerin iç kısmında yer alıyor olmasıdır. Bu braket çeşidi görünmeme avantajı taşıdığı için çok sık tercih edilebiliyor. Ancak alışma süreci metal braketlere göre daha zorlu geçer. Herhangi bir yaş sınırı olmamakla beraber daha çok yetişkinlerin tercih ettiği bir braket çeşididir. Çoğunlukla toplum içinde sıklıkla iletişimde olan meslek gruplarındaki bireylerin tercihi olmuştur.

PORSELEN ŞEFFAF DİŞ TELİ

Porselen Şeffaf Braketler diğer çeşitlerine nazaran estetik olarak en çok tercih edilen braket çeşididir. İnce olması her ne kadar daha çok tercih edilir hale getirsede bakımı zordur. Diş yapısı düzeltilirken çene yapısını düzenleyebilimek içinde ekstra olarak plak kullanılabilir.

DİŞ TELİ NE AMAÇLA KULLANILIR?

Dişler ve çenedeki çarpıklıkları ve düzensizlikleri ortadan kaldırmak , estetik kaygıların önüne geçmek için, ayrıca dişin çıkmaması dişlerin ayrık veya kırık olması durumlarında kullanılır.

Diş teli tedavisi zamanında yapıldığında çocuklarda oluşan çene gelişimindeki bozukluklar düzeltilebilir. Ayrıca yetişkinlerde olan sadece dişler arası çarpıklık bu yöntemle tedavi edilebilir.

ORTODONTİ MALZEMELERİ NELERDİR?

Ortodontide kuvvetler çok önemlidir. Bu kuvvetlerin dişler üzerinde etki edebilmesini sağlamak ana amaçtır. Bu yüzden de çeşitli bölgelerden destek alınır. Ense, alın, çene ucu gibi bölgeler bu desteğin sağlanması için önemlidir.

Bunun için çeşitli aygıtlar geliştirilmiştir. Ağız dışı aygıt denilen çenelik, yüz maskesi veya kafanın üzerinden yapılan uygulamalar da bu aygıtların çeşitleridir. Bu aygıtların kullanımında hem ağız içinden destek alarak elastiklerle bağlantı kurarak çenelere ve iskelet sistemine şekil verilmeye çalışılmaktadır.

 • Roth Braketler
 • Lingual Braketler
 • Bandlar
 • Palatal Tüpler
 • Palatal Cleatli
 • Molar Tüpler
 • J Hooks
 • Reverse Headgear
 • Occipible Headgear
 • Cervical Headgear
 • Elastikler
 • Lastik Separasyon
 • Elastik Ligatür
 • Zincir Elastik
 • Fantype Hyrax
 • Hareketli Aparey Vidaları
 • Ortodontik Fırçalar
 • Aparey Kutuları
 • Elastik Rondeller
 • Essix Retainer
 • Model Base
 • Orthoalginat
 • Ortho Akril
Mini Vidalar

Ortodontide son dönemlerde geliştirilmiş olan mini vidalar ortodontistlerin uyguladığı destek alacağımız ya da lastikleri kullanabileceğimiz dişleri hareket ettirebileceğimiz dişlerin üzerindeki kemik noktalarına ortodontistin yerleştirdiği küçük vidalardır. Hastaya tarifle veya hekimlerin taktığı lastiklerle kuvvetler uygulanır.

Hareketli yer tutucular

Bunlar hastalar tarafından takıp çıkartılan aygıtlar grubundadırlar. Erken dönemde çekilmiş süt dişlerinin yerlerini korumak için, hatta bazen sürekli dişlerin yerlerini korumak için hastalar tarafından kullanılmaktadırlar. Bunlar belirli periyotlarda kontrol edilmeli ve hijyenik olarak temiz tutulmalıdırlar.

Hareketli Pekiştiriciler

Hareketli pekiştiriciler ortodontik tedavinin tamamlanmasından sonra dişlerin bulundukları konumu değiştirmemeleri için uygulanan ve hastanın takıp çıkarabildiği, dolayısı ile hijyen sağlamasının kolay olduğu pekiştirici plaklardır. İlk etapta, tedavi ilk bittiğinde günde 24 saat kullanılırlar ve yemek yerken çıkartılırlar. İlerleyen dönemde ikişer, üçer aylık periyotlarla önce gece kullanımına geçilir, sonra da yavaş yavaş kullanılan gece sayısı azaltılır.

Bir dönem geldiğinde de doktorun uygun bulduğu anda hareketli pekiştirici tedavisi sonlandırılır. Kısaca hareketli pekiştiriciler hastanın takıp çıkarabildiği ve dişlerin pozisyonlaşmasına yardımcı olan plaklardır.

ORTODONTİK TEDAVİNİN MALİYETİ NEDİR ?

Ücretin ne kadar olacağı ancak sizi muayene ettikten sonra kesinleşecektir. Ama 3.000 ile 5.000 TL aralığında bir rakamla karşılaşabilirsiniz.

KONTROLLER NE SIKLIKLA YAPILIR ?

Randevular hastaların ihtiyaçlarına göre belirlenir. Tel kullanan birçok hasta her 4–8 haftada bir randevuya çağırılırlar. Daha sık muayene olmayı gerektiren özel durumlar olduğunda ise randevular bu doğrultuda verilir.

DİŞ TELİ KULLANIM SÜRESİ NEDİR ?

Tedavi süresi her hastanın ortodontik problemine göre değişir. Tedavi genellikle 8 aydan 30 aya kadar sürebilir. Bir kişinin tel takma süresi ortalama 18–24 ay kadardır.

DİŞ TELİNİN ÖMRÜ NE KADARDIR ?

Diş teli aracılığı ile tedaviye başlayan ortodonti uzmanları, ilk olarak takılan diş telinin kesinlikle çıkarılmaması gerektiğini belirtirler. bu tellerin oldukça temiz ve hijyenik tutulmaları gerekmektedir. bir diş telinin yaklaşık 18 ay kadar kullanılabildiği durumu ortaya çıkmaktadır.Diş teli ömrünün uzun olmasını sağlayan, tellerin bulunduğu ortamın temizliği ve hijyenidir. Ortam ne kadar temiz ve düzenli olursa, diş telleri de o denli uzun ömürlü olacaktır.Klasik bir ortodonti tedavisinin 24 ayı geçmesi durumunda, hastaya yeni diş telleri tedarik edilmeli ve takılmalıdır.

DİŞ TELİ TEDAVİSİ ESNASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER 
 • Yiyecek ve içecek seçimine dikkat edilmelidir.Yememeniz gereken yiyecekler:
 • Sakız, lokum, karamel gibi yapışkanlı şeyler.
 • Patlamış mısır, cips, buz.
 • Kızarmış ekmek, simit, pizza.
 • Kuruyemiş, fındık, şeker gibi sert gıdalar
 • Mısır koçanı, havuç, ayva gibi esneme özelliği olan gıdalar.
 • Kola, gazoz vb. asitli içecekler.
 • İçinde çekirdeği olan meyveler çekirdekleri elde çıkarıldıktan sonra yenebilir.(zeytin, kiraz, vişne, yeşil erik, hurma gibi)
 • Sakız çiğnemek
DİŞ TELİ TEDAVİSİ OLURKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN NOKTALAR
 • Dişlerinizi fırçalamaya özen gösterin: Gerekli ağız bakımının sağlanmaması sonucunda diş etlerinde oluşan iltihaplanmalar ve kanamalar, asit salgılanmasına neden olur.
 • Diş fırçalama işlemi ortodontik tedavi sürecinde, her yemekten sonra gerçekleştirilmelidir.
 • Diş telleriniz için doğru fırçayı seçin: Doktorunuz bir diş fırçası kullanmanızı önerirse bunu mutlaka satın alın. Özellikle bir diş fırçası önermediyse eczanelerde satılan ve diş telleri için özel olarak üretilen, orta sertlikteki diş fırçalarından satın alabilirsiniz.
 • Ortodontik aygıtlarınızın kullanımını ihmal etmeyin: Tel ve braketlerinizin yanında, doktorunuz herhangi bir ek apart kullanmanızı isterse bunu da özenle kullanmalısınız. Doktorunuzun önerdiği süre ve şekilde kullanılmayan aparatlar da tedavi sürecinizin uzamasına ve tedavinin zor süreçlere girmesine sebep olabilir.
 • Disiplinli ve sabırlı olun: Ortodonti tedavisinde hastanın titizliği ve disiplinli olması en önemli noktadır. Her kontrolde diş etlerinize tedavi uygulandığı için bir günün bile aksamaması gerekir. Bu sebeple tedavinizi hayatınıza göre değil, hayatınızı tedavinize göre şekillendirmeniz gerekecektir.

GDH İLE DAHA FAZLA OKUYUN

Diş Beyazlatma

Porselen Kaplamalar

Invisalign Nedir?

 

KAYNAKÇA

Yeter, M.Y. Ortodontik Tedavi Sırasında Uyulması Gereken Kurallar (Rules to be Followed During Orthodontic Treatment)(çevrimiçi/online) Erişim adresi: http://www.eskisehirortodonti.com/yazi/2/ortodontik-tedavi-sirasinda-uyulmasi-gereken-kurallar (Erişim tarihi :04.06.2020)

Diş Teli Tedavisi Hakkında Her Şey (Everything about braces treatment) (çevrimiçi/online) Erişim adresi: https://mhthayat.haberturk.com/saglik/haber-amp/1025908-dis-teli-tedavisi-hakkinda-her-sey(Erişim tarihi :04.06.2020)

(25 Nisan 2015)Diş Teli Ne Kadar Süre Kullanılmalı?(How long should dental braces be used?) (çevrimiçi/online) Erişim adresi:https://www.haliluyardisklinigi.com/dis-teli-ne-kadar-sure-kullanilmali/ (Erişim tarihi :04.06.2020)

Ortodontik Tedavi Gören Hastaların Dikkat Etmesi Gerekenler (What Patients Under Orthodontic Treatment Should Pay Attention) (çevrimiçi/online) Erişim adresi:https://okandis.com/ortodontik-tedavi-goren-hastalarin-dikkat-etmesi-gerekenler.php (Erişim tarihi :04.06.2020)

Ortodonti Malzemeleri(Orthodontic Supplies) (çevrimiçi/online) Erişim adresi:http://www.ortodonti-rehberi.com/ortodonti-malzemeleri.html

(Erişim tarihi :04.06.2020)

Diş Teli ve Şeffaf Plak Nedir?(What are Braces and Transparent Plate?) (çevrimiçi/online) Erişim adresi:https://www.orthero.com.tr/dis-teli-ve-seffaf-plak-nedir/

(Erişim tarihi :04.06.2020)

Ortodonti Diş Teli Tedavisi(Orthodontic Braces Treatment) (çevrimiçi/online) Erişim adresi:https://www.dentaluna.com/tedaviler/ortodonti-dis-teli-tedavisi/

(Erişim tarihi :04.06.2020)

(16 Şubat 2015 )Diş Teli Ne Amaçla Kullanılır?(For what purpose is braces used?) (çevrimiçi/online) Erişim adresi:https://www.haliluyardisklinigi.com/dis-teli-ne-amacla-kullanilir/

(Erişim tarihi :04.06.2020)

Bunları da beğenebilirsin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments