GELECEĞİN DİŞ HEKİMLERİ
Türkiyenin Diş Hekimliği Öğrencileri Tarafından Kurulmuş Web Sitesi

Diş Kaplamaları

0

HAZIRLAYAN: Ceren Sare REİS / GDH BİLİMSEL ARAŞTIRMA

 

DİŞ KAPLAMALARI

 

Dişlerin belirli maddeler ve köprüler kullanılarak kaplanması işlemine diş kaplama denir.

 

Diş kaplamaları estetik veya fonksiyonel nedenlerden dolayı yapabilir. Estetik amaçla yapılan diş kaplamaları kırık diş dolgusu, diş çekilmesi, çürükler, diş renginde aşırı bozukluk gibi farklı nedenlere dayanabilir. Fonksiyonel amaçla yapılan diş kaplama tedavilerinde ise birincil amaç görüntüyü değil, ağız sisteminin fonksiyonunu düzeltmektir.

 

Farklı kaplama çeşitlerinin ve uygulama yollarının bulunmasının nedeni, her sorunun farklı bir çözüm gerektirmesidir. Kişiye uygun kaplama yöntemi, gerekli analizler sonucunda hekim tarafından belirlenir.

 

Diş Kaplamalarının Çeşitleri

 

  1. Laminate Veneer

 

Doğrudan ön keser dişlerin yüzeyine uygulanan ince bir porselen veya kompozit tabakasıdır. Son yıllarda estetik diş hekimliğinin gözde tedavilerinden biri haline gelmiştir. İlk kez 1938 yılında Dr. Charles Pincus tarafından kullanılan porselen laminate veneerlerin uygulama yöntem-leri, direkt ve indirekt olmak üzere ikiye ayrılır. Direkt laminate uygulamalar; laboratuvar çalışması olmadan klinikte tek seansta diş üzerine rezin malzemesi yerleştirilmesi şeklindedir. İndirekt laminate uygulamalarda ise önce diş yüzeyi ve kenarları çok az miktarda törpülenir, daha sonra hastadan elde edilen çalışma modelinin üzerinde hazırlanan veya hazır olarak alınmış porselen laminate veneerler dişe uyumlanarak bir ara bağlayıcı ajan ile dişe simante edilir. Bu uygulama yollarından estetik ve fonksiyonel açıdan en iyi sonuç vereni indirekt yolla porselen laminate ve-neer uygulamasıdır. Yüzey özellikleri bakımından daha uzun süre dayanabilmeleri ve parlak ol-maları nedeni ile bonding uygulamasından daha üstün estetik sağlarlar.

 

  1. Empress (full porselen) Kaplama

 

Işığı daha iyi geçirmesi ve içeriğinde metal olmamasından ötürü diş hekimliğinde sıklıkla tercih edilen bir uygulamadır. Ayrıca doğal dişlerde yapılan törpüleme ve kesme işlemi, tam seramik diş kaplama yönteminde en az seviyede uygulanır. Doğal dişten neredeyse ayırt edileme-yen empress kaplama, zirkonyum ve porselen kaplamadan farklıdır. Işığı daha iyi geçirir ve içeriğinde metal bulunmaz. Bu nedenle kullanılan porselen, güçlendirme işlemi için yüksek basınç ile sıkıştırılır ve üzerine cam seramik yığılır. Empress kaplama uygulanması sürecinde de diş aşındırılır ve alınan ölçüye uyumlanan güçlendirilmiş porselen malzeme, gerekli düzenlemeler sonu-cunda yapıştırıcı bir malzemeyle dişe bağlanır.

 

III. Zirkonyum Kaplama

 

Diş yapımında kullanılmakta olan ve beyaz renkli bir madde olan zirkonyum, saf mineral hali yerine zirkonya seramiği haline dönüştürülüp kullanılarak özel fırınlarda işlenmektedir. Zirkonyum diş kaplama, metal desteksiz kaplamalar grubundandır. Yeteri kadar sağlam olduğu için genelde arka grup dişlerin kaplanmasında kullanılır. Zirkonyum kaplama uygulamasında diş tüm çevreden kesilir. Zirkonyum diş ise kalan diş parçasına özel bağlayıcı ajanlarla yapıştırılır.

 

  1. Metal Destekli Kaplamalar

 

Işık geçirmemeleri, diş etine uyumlu olmamaları ve renk verebilmeleri, ayrıca doğal ve estetik gözükmemeleri nedeniyle metal destekli kaplamalar günümüzde çok tercih edilen bir tedavi değildir. Işık geçirmezler, bu nedenle daha soğuk ve mat dururlar. Metal desteğin üzerine genelde porselen kaplanır. Metal destekli porselen kaplamalar en geç 4 seansta kullanıma hazır hale gelir. Bu süreçte diş ölçüsü alınır, metal yapı şekillenir, porselen yüzey yapılır ve son prova ile işlem bitirilir.

 

KAYNAKÇA

 

https://okandis.com/dis-kaplama-islemi-nedir-hangi-yontemler-uygulanir http://dergi.dentistry.ankara.edu.tr/wp-content/uploads/sites/97/2019/05/7-MAKALE.pdf

 

https://www.researchgate.net/publication/287414414_PORSELEN_LAMINATE_VENEERLERIN-_KLINIK_UYGULAMA_ASAMALARI_KLINIK_BIR_OLGU_SUNUMU

 

http://www.istanbuldent.com.tr/laminate-veneer.html

 

 

https://dentadent.com.tr/empress-dis-empress-kaplama-nedir http://www.istanbuldent.com.tr/empress-dis-full-porselen-kaplama.html https://okandis.com/zirkonyum-dis-kaplama-nedir-https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/274052 https://www.discimistanbul.com.tr/kaplamalar/

Bunları da beğenebilirsin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments