GELECEĞİN DİŞ HEKİMLERİ
Türkiyenin Diş Hekimliği Öğrencileri Tarafından Kurulmuş Web Sitesi

Diş İpi Nedir?

Diş ipi nedir?

0

  DİŞ İPİ

GDH BİLİMSEL ARAŞTIRMA EKİBİ/Kübra Köse
DİŞ İPİ NEDİR:

Diş ipi, ağız ve diş sağlığı araçlarındandır. Diş fırçasının ulaşamadığı diş ara yüzleri ve sabit protezlerin (köprü diye ifade edilen diş kaplamalarının) gövde kısımlarının diş etine bakan kısımlarının temizlenmesini sağlayan bir araçtır.

DİŞ İPİ TARİHÇESİ:

Diş ipinin ilk kullanım tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Bununla birlikte  araştırmacılar, diş ipinin tarih öncesi çağlarda kullanıldığına  dair ipuçları bulmuşlar, at kıllarının diş ipi olarak kullanıldığını  ileri sürmüşlerdir.  1815 yılında Amerikalı diş hekimi Dr. Levi Spear  Parmly, ipek ipliği diş ipi olarak kullanma fikrini ileri sürmüştür.

1882 yılında Codman ve Shurleft Company tarafından ipek kullanılarak seri olarak diş ipi üretimi yapılmaya başlanmıştır.  1898 yılında ise ilk diş ipi patenti Johnson & Johnson firması tarafından alınmıştır.

DİŞ İPİ NASIL KULLANILMALIDIR:
İlk adım:

50 cm uzunluktaki diş ipini; her iki elinizin orta parmaklarına, aralarında 5 santimetre boşluk bırakarak, çok sıkmamak şartıyla parmaklarınıza sarın. Bir parmağınıza birden fazla diş ipi sarmayın.

İkinci adım:

İşaret ve baş parmaklarınız ile diş ipini gererek, diş aralıklarınıza geçirin. İpi koparmamaya ve diş etinize zarar vermemeye özen gösterin.

Üçüncü adım:

Diş ipinizi “C” şeklinde eğip, dişlerinizi kavrar bir biçimde diş aralıklarınızda aşağı ve yukarı doğru nazik bir şekilde gezdirin. Bu esnada diş eti çizgisinin altını temizlemeyi de atlamayın. Bir sonraki dişe geçeceğiniz zaman, diş ipinin kullanılmayan kısmını kullanın.

 

 

 

 

 

Diş ipi kullanımı için en uygun zaman nedir:

ADA ( Amerikan Diş Hekimleri Birliği ), günde iki kez diş fırçalamayı ve dişlerin arasını diş ipi (veya başka bir diş arası temizleyicisi) ile günde bir kez temizlemeyi önermektedir. Bazı insanlar yatmadan önce akşamları diş ipi kullanmayı tercih eder, böylece uyku sırasında ağız temiz olur, bazıları öğle yemeğinden sonra diş ipi tercih ederler. Bazı insanlar da sabah temizliğinin bir parçası olarak diş ipi kullanmayı seçmektedir. Diş ipi kullanımı için en uygun zaman bireyin programına uygun zamandır.

 

DİŞ İPİ TİPLERİ:

Üretildikleri malzemeye göre diş ipleri, çok filamanlı ve tek filamanlı olarak iki kategoriye ayrılır. Tek filamanlı diş ipleri, ince formları ile ön plana çıkar ve çok dar diş aralıklarına bile kolaylıkla girer. Tek flamanlı diş ipleri aynı zamanda PTFE diş ipleri olarak da adlandırılır. Çok filamanlı diş ipi çeşitleri ise kendi kategorisinde mumlu ve mumsuz diş ipleri olarak iki farklı formda imal edilir. Mumlu diş ipi, naylon liflerin bir araya getirilmesinden meydana gelir. Bu tür diş ipi tasarımları, yapıları gereği diş aralarında çok daha rahat hareket eder.

Diş ipleri, dizaynlarına göre ise tek kullanımlık ve rulo diş ipleri olarak iki farklı model halinde kullanıcılara sunulur. Tek kullanımlık diş ipleri, kürdanlı diş ipleri olarak da bilinir. Kürdanlı diş ipi çeşitleri, geniş boşlukların ve köprülerin temizlenmesi için etkili çözümler sunar. Diş aralığı çok olan olanlar için ise çatal diş ipi tasarımlarının sivri kısımları ile dişler rahatlıkla temizlenebilir. Sarılı makara formunda üretilen rulo türü diş ipleri ise genellikle 25 veya 50 metre uzunlukta dizayn edilir. İçerisindeki bir makara sistemi ile tasarlanan diş ipleri, kullanım sırasında dışarı çekilip bir miktar koparılarak kullanılır.

Oldukça sağlam yapıya sahip diş iplerinin kolay bir şekilde koparılabilmesi için, diş ipi kutusunun içerisinde keskin küçük bir metal parça bulunur. Bununla birlikte bazı diş ipi tasarımları farklı kokular ile kokulandırılır. Özellikle nane kokusu ile üretilen diş ipleri kullanım sonrasında ağzınızda ferah bir tat bırakır. Ayrıca dişlerin güçlenmesine ve diş minelerinin beslenmesine yardımcı olan florürlü diş ipleri, ağız bakımına dikkat eden kişilerin tercihleri arasında yer alır.

 

Diş ipi kullanımı faydaları hemen görülür mü?

Açık olmak gerekirse; diş ipi kullanmak, ilk gün itibariyle sorgusuz fayda sağlar. İpi kullandıktan sonra, dişleriniz ve diş etleriniz; ip kullanımından önceki haline göre çok daha temiz olur; çünkü diş ipleri, diş fırçalarının bile ulaşamadığı bölgelere ulaşır. Zamanla da nefesinizi tazeleyerek, diş etlerinizin daha sağlıklı olmasını sağlar.

 

KAYNAKÇA

http://www.turkperio.org/haber-detay/dis-ipi-kullanimi-13.html

https://www.emident.com.tr/sik-sorulan-sorular/dis-ipi-kullanimi.html

https://okandis.com/saglikli-agiz-bakimi-icin-dis-ipi-kullanimi-nasil-olmalidir

https://letspepapp.com/dis-ipi-nedir-kullanmaliyiz/

https://www.colgate.com/tr-tr/oral-health/basics/brushing-and-flossing/how-to-floss

Bunları da beğenebilirsin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments