GELECEĞİN DİŞ HEKİMLERİ
Türkiyenin Diş Hekimliği Öğrencileri Tarafından Kurulmuş Web Sitesi

Diş Hekimliği ve Hijyen

Diş Hekimliğinde Hijyen Neden Önemlidir?

0

Diş Hekimliği ve Hijyen

Diş Hekimliğinde hijyenin önemi nedir? Nelere dikkat edilmeli? Ne gibi önlemler alınmalı? Alınan önlemlerin hasta ve hekim açısından önemi?

 

Diş hekimi koltuğu; korkutucu olduğu kadar pek çok mikrobu da üzerinde barındıran riskli bir koltuktur. Risk, sadece hasta için değil hekim ve asistanı için de mevcuttur.

Diş Hekimliğinde Hijyen

 

Diş hekimliği ağız içi çalışma alanı ve bu ortamda yapılan işlemlerin niteliği gereği sterilizasyon kurallarının eksiksiz uygulanmasını zorunlu kılar. Bu diş hekimliğinde hijyenin önemini ortaya koyan bir kısımdır. Burada sunulan öneriler, sağlık tedavilerinde her zaman ve her yerde uygulanan sistematik önleyici yöntemlere dayanmaktadır: “genel önlemler” veya evrensel önlemler olarak bilinmektedir. Bu önlemlerin amacı, sağlık uzmanını korumak ve aynı zamanda bulașıcı ajanların hastalara ve hastalar arası bulașmasını önlemektir. Enfeksiyöz durumları fark etmeksizin, tüm hastalar için geçerlidir.

 

Diş Hekimliğinde Evrensel Hijyen Kriterleri

 • Diş hekimliğinde hijyene öncelikle her hastadan önce ve sonra eller yıkanarak başlanmalı.
 • Tek kullanımlık eldivenler kullanılmalıdır.
 • Tedavi sırasında kullanılan aletler dezenfektan solüsyonda bekletildikten sonra ultrasonik

banyoda tüm birikintilerden arındırılmalıdır.

 • Bütün bu aletler poşetlendikten sonra otoklava atılarak basınçlı buharla steril edilmeli ve

poşet ile muhafaza edilmelidir.

 • Bakteri – virüs geçişini ve çapraz enfeksiyonu önlemek için maske kullanılmalıdır.
 • Dolgu yaparken ya da diş keserken kullanılan küçük elmas uçlar yani frezler her kullanımdan sonra dezenfektan solüsyonun içinde bekletilmeli ve ardından otoklava koyulmalıdır. Böylece bakteri ve virüsler yok edilir.
 • Diş Hekimliğinde hijyen için hekim ve yardımcı ekibin tedavi sırasında kullanabileceği ışık kaynağı, hasta koltuğu, hava-su spreyi, başlıklar ve tüm yüzeyler tedavi sonrası kimyasal dezenfektanlarla silinmelidir.
 • Çapraz enfeksiyonun önlenmesi için tek kullanımlık ürünler yani, enjektör, kağıt bardak, hasta önlüğü, eldiven vs. kullanılmalı ve özel bir yerde saklanıp belediyenin “tıbbi atık toplayan” aracına teslim edilmelidir. 

 

Diş Hekimliğinde Hijyen

Diş Hekimliğinde hijyende temel prensip, her hastanın potansiyel olarak kanla veya diğer mikroorganizmalarla bulașan ajanlar sayesinde kontamine olduğunu varsaymaktır. Sağlık uzmanı, hastalarını, meslektașlarını ve kendisini bu ajanlara karșı korumalıdır.

Diş hekimliğinde hijyende genel önlemler bu korumayı sağlamaktadır. Söz konusu önlemler, tüm hastalara uygulanması gereken koruma yöntemleridir. Ellerin dezenfekte edilmesini vurgulayan doğru el hijyeni temel önlemi olușturmaktadır. Diğer yöntemler, eldiven, maske, koruyucu gözlük ve iș kıyafetleri kullanmaktır. 

GDH İLE DAHA FAZLA OKUYUN:

 

Kaynakça

 

 • BELÇİKA YÜKSEK SAĞLIK ŞURASI YAYINI No:8363
 • Ankara Diş Hekimi Melek Kazanç
 • Karşıyaka Dental Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

 

 

Bunları da beğenebilirsin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments