GELECEĞİN DİŞ HEKİMLERİ
Türkiyenin Diş Hekimliği Öğrencileri Tarafından Kurulmuş Web Sitesi

DİŞ BEYAZLATMA BANTLARI

0

Ağız bakımınızı düzenli yapıyorsunuz, hekiminizin önerdiği fırçalar, macunlar, diş ipleri,… Fakat ne zaman aynaya baksanız gözlerinize hitap etmediğini düşündüğünüz dişlerinizle karşı karşıyasınız. Aradığınız çözüm tabii ki “ Diş Beyazlatma Bandı” değil.

Alışveriş mağazaları, alışveriş siteleri bugün ticari amaçla önerilmeyen birçok ürünü maalesef kullanıcılarına sunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de tabii ki diş beyazlatma bantları.

“Diş Beyazlatma Bantları” kimi verilen üründe içinde bulunan düşük oranlı “Hidrojen Peroksit” ile  kimi üründe ise resmen uygulanan bölgeyi boyayarak dişlere bir süreli beyazlık kazandırdığı iddia edilen ticari bir ağız bakım ürünü. Kullanan kişilerin internette yazdıkları yorumlara baktığımız zaman genellikle işe yaradığını söyleyen insanları çok önemli bir şikayeti var; ilk günler çekilen hassasiyet problemi. Kullanıcıların deneyimlerine göre bu ürünler dişlerini belirli bir miktarda beyazlatsa bile diş eti kanamaları ve yoğun hassasiyet şikayetleri çok fazla bulunmakta. Diğer bir problem ise bu ürünleri kullanan kişilerin bu rahatsızlıkları çekmelerine rağmen yine de defalarca bu uygulamayı tekrarlama istekleri var. Yani görülen farkın devam etmesi için bu ürünleri tekrar tekrar satın alıp uygulamaya devam ediyorlar. Ve maalesef yorum yapan kullanıcıların bir kısmı da daha sonradan klinik vakaya döndüklerinden bahsetmekte. Kullanılan bu ürünlerin, periyodik kullanımda diş etlerine verdiği zararlar Gingivitis’ten Periodontitis’e kadar uzanmakta, mine tabakalarında ciddi çatlaklar ve inceltmeler yaptığı görülmektedir.

Dönüp bir önceki paragrafa baktığımız zaman artık çok önemli bir ders çıkarmamız gerekiyor:

Dişlerimizi içeriğini bilmediğimiz ürünlere değil, diş hekimlerimize emanet etmeliyiz!

  Diş hekimlerinin yaptığı klinik beyazlatmalar; dişlerinizin yapılarına uygun şekilde olup yine hekiminizin kontorlünde bir süreçle yapılmaktadır. Başta hassasiyet olmak üzere birçok akut rahatsızlığı yaşatmayan klinik beyazlatma yöntemleri ise tedavi sürecinin sonunda hastaya bilmeden kullanacağı bir üründen kat kat daha fazla özgüven, konfor ve sağlık kazandıracaktır.

Bu beyazlatma yöntemlerinden biri olan Bleachingde de hasta ister klinikte diş hekimine, isterse de hekiminin kontrolünde evde de yapılabilir.

Klinikte yapılan beyazlatmanın yaygın adı “ Ofis Tipi Beyazlatma”dır.Tüm beyazlatma yöntemleri içerisinde en güvenilir ve etkili olanıdır. Hızlı bir yöntemdir. Yaklaşık bir saat süren tek seansta dişler 3-4 ton açılabilir. Diş beyazlatma işlemi uygulanmadan önce, daha etkili sonuç almak için diş taşları temizlenir. Zarar görmemesi için, diş etleri koruyucu bir bariyerle kapatılır. Daha sonra diş hekimi tarafından dişlerin üzerine özel bir beyazlatıcı ajan (jel) sürülür. Jeli aktive etmek için lazer veya led ışık gibi özel bir ışık kaynağı kullanılır.

Ev Tipi Beyazlatma’da ise ilk olarak ağzınızın ölçüsü alınarak size uygun plak hazırlanır. Daha sonra hazırlanan şeffaf plak ve beyazlatıcı ajan içeren set hastaya verilir. Diş hekimi tarafından nasıl uygulanacağı hastaya tarif edilir. Hasta, diş hekiminin önerileri doğrultusunda kullanarak dişlerinde istediği beyazlığı elde eder.

Estetik bir restorasyona tabi tutulan hastalarda zaman zaman restorasyon altında kalan dişlerin renk tonlarının açılmasına ihtiyaç duyulabilir. Bu gibi durumlarda da lazer ile beyazlatma yöntemi sayesinde tek seansta etkili bir çözüm elde edilebilir.

Bu uygulamaların hepsi birer opsiyon fakat muhakkak diş hekiminiz tarafından muayene edilmeniz ve ağız durumunuza göre karar verilmesi gereklidir. Bazı durumlarda beyazlatma uygulamaları çok tavsiye edilmez.

  • Devamlı sigara, çay, kahve vb. ürünlerin kullanımı
  • Hamilelik
  • 18 yaşın altında olmak
  • Alerjik Reaksiyonlar
  • Dişlerde çatlak ,kırık, ve diş eti çekilmesi sonrasında kök yüzeylerinin açığa çıkması

Bu durumların göz önünde bulundurulmasıyla hekiminiz tarafından bleaching uygulaması ile ilgili net bir karar alınır.

Bleaching yaptırdıktan sonra ne kadar süre dişlerimiz beyaz kalabilir diye baktığımız zaman; Bu süre kişiden kişiye ve kullanıma göre değişmektedir. Genel olarak ortalama 2 yıl ile 3 yıl arasında bir süredir. Bu süre boyunca tüketilen çay , kahve miktarı ve ağız bakımı oldukça önemlidir. Bu tüketime dikkat edip, ağız bakımı iyi yapılacak olur ise bu süre kesinlikle uzayabilir. Aksi durumda da süre kısalır.

Beyazlatma işlemi belirli aralıklarla tekrarlanırsa diş beyazlatma daha kalıcı hale gelir. Düzenli diş hekimi muayenesi ve 6 ay veya yılda bir tekrarlanan diş beyazlatma uygulaması ile beyazlığın daha uzun ömürlü olması sağlanır. Bu aynı zamanda ekonomik açıdan da avantaj sağlar.

Diş beyazlatmanın yapısal bazı bozukluklardan dolayı yeterli gelmediği durumlarda diş kaplama yöntemleri düşünülebilir. Lamina veya veneer uygulamaları diş beyazlatmasının çözemediği ileri diş renklenmelerinde kullanılan estetik diş hekimliği çözümleridir.

KAYNAKÇA
ÜLGEN FURKAN ŞAHAL / GDH HABER

 

Bunları da beğenebilirsin
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments